Archiv rubriky: Internet of Things

Měření výšky hladiny II – “Do it like a Pro…”

Tento článek navazuje na starší příspěvek pojednávající o měření výšky hladiny vody ve studni, který byl řešený formou zadrátování jednotlivých komponent a proto také byl označený “Ghetto style”. Mailem jsem obdržel spoustu žádostí o stavbu stejného zařízení a i po odfiltrování české klasiky – “Já si to koupím, když mi dáte 20% slevu z nákupních cen součástek…”, nebo “Dejte mi cenu na 5000 kusů a já si pak jeden za tuhle cenu koupím…” zbylo stále dost opravdu vážných zájemců. Jeden z nich byl natolik zajímavý, že jsme se nakonec dohodli – vyvinu novou elektroniku, která bude uveřejněna pod licencí Open source hardware a napíšu úplně nový firmware, který bude možné rozšiřovat ve smyslu pozdějšího připojení měření do internetu a komunikace s jinými automatizačními systémy. Elektronika bude mít možnost zobrazit hladiny až ze tří zdrojů na OLED displeji. Tohle byly základní dohodnuté parametry.

Pokračování textu Měření výšky hladiny II – “Do it like a Pro…”

EasyTherm Connect+, náhled na firmware

Přesto, že firmware pro EasyTherm ještě zdaleka není dokončený, musím na základě četných žádostí trošku poodkrýt vzhled a filozofii. V prvním článku o ETCP jsem uveřejnil informace o tom, že aplikace je kompletně servírovaná ze souborového systému SPIFFS uvnitř ESP8266 – i přes značný nárůst velikosti kódu toto řešení zůstalo stále zachované. Nastavování a programování ETCP nevyžaduje připojení k internetu a celý systém dokáže pracovat v tzv. ostrovním režimu. Pokračování textu EasyTherm Connect+, náhled na firmware

Malá domácí automatizace s ESP8266, část I. – EasyTherm Connect+, HW

Počátek tohoto projektu se datuje těsně před Vánocemi roku 2016. V mailech, které dostávám se objevil jeden, který se dost vymykal normálu – čtenář Dalibor v něm vykreslil zařízení, které by potřeboval navrhnout. Naprosto jasně definoval požadované vstupy a výstupy, na rovinu napsal, k čemu to potřebuje a jaké jsou jeho záměry. Vyměnili jsme si několik mailů, ze kterých vyplynulo, že si udělal i předběžné rešerše co se týče mechanické konstrukce a použitých komponent, takže komunikace s ním byla opravdu velmi konstruktivní a rychle vedla k dohodě – Dalibor vytvořil zadání, na základě kterého jsem začátkem ledna navrhl hardware prvního dílu stavebnice…

Pokračování textu Malá domácí automatizace s ESP8266, část I. – EasyTherm Connect+, HW

TOLoRa – LoRa komunikace pro Turris Omnia

Tento projekt vznikl trošku netradičně – začátek tohoto roku jsem trávil upoutaný na lůžku, ale – asi to většina z vás zná – přes to, že je tělu mizerně, tak mozek se zastavit nedá. Obklopený články z internetu o long range bezdrátových komunikacích a neslavném konci projektu Turris Gadgets jsem dostal nápad, přispět také svojí troškou do mlýna. Stanovil jsem si následující cíle:

  1. NEdělat zařízení ve formě USB donglu – jednak to zabírá cenný USB port a druhak to na mě působí jako nouzové řešení, když jsou zde jiné možnosti připojení
  2. Naučit se (čti “pohrát si s”) nějaký zajímavý mikrokontrolér, se kterým jsem ještě nepracoval
  3. Rozšířit svoje znalosti o Embedded Linuxu

Jakmile se mi tedy udělalo natolik dobře, že jsem mohl zasednout k počítači, dal jsem dohromady zařízení, které vám předkládám…

Pokračování textu TOLoRa – LoRa komunikace pro Turris Omnia

SiPy, aneb jak snadno na IoT pomocí SigFox a Pythonu

Shodou šťastných okolností jsem dostal příležitost k otestování univerzálního vývojového kitu (nejen) pro IoT, obsahujícího jak WiFi a Bluetooth bezdrátová rozhraní, tak i rozhraní pro nově se rozšiřující síť SigFox, v České republice zastřešené firmou SimpleCell. Výsledek testu mě tak nadchl, že už mám vymyšlený reálný projekt, kde modul použiji, ale protože realizace bude vyžadovat návrh a výrobu plošného spoje, což zabere nějaký čas, dovolím si vás nejdříve seznámit s vývojovým kitem a mými prvotními poznatky…

Pokračování textu SiPy, aneb jak snadno na IoT pomocí SigFox a Pythonu

LowPowerLab – Laboratoř nízkého odběru

Tento projekt vznikl na podzim roku 2016. Jeho úkolem bylo umožnit mi ověření a pokusy s bateriovým napájením (a tudíž velmi malou spotřebou) modulu ESP8266. Také měl sloužit jako základ pro konstrukci nové elektroniky meteostanice, nahrazující starý projekt LyMet. Vzhledem k povaze čidel meteostanice (nutnost stálého odečtu například srážkoměru), požadavku na bateriové napájení a nutnosti solárního dobíjení nakonec vzniklo experimentální zařízení, které bych zde rád představil… Pokračování textu LowPowerLab – Laboratoř nízkého odběru

Jak jsem vrazil do věže, aneb trampoty s Turris Omnia (a drobná zmínka o ESP8266)…

20161106_113419_webZ důvodů, o kterých se zde nechci rozepisovat vyvstala potřeba pořídit nový router. I svolal jsem tedy rodinnou radu a bylo rozhodnuto, i přes hodně vysokou cenu, pořídit (dle internetu) “nejbezpečnější router“, “dělo“, … Turris Omnia od CZ.NIC. Router dorazil na prodejnu již ve čtvrtek, ale na jeho zprovoznění jsem si vyhradil až část víkendu (a dobře jsem udělal)…

Pokračování textu Jak jsem vrazil do věže, aneb trampoty s Turris Omnia (a drobná zmínka o ESP8266)…

Wino nebo Wemos D1 mini – co použít raději?

IMG_9632_crop_webPři hledání vhodné platformy pro použití v internetu věcí a bezdrátové komunikaci jsem kdysi přispěl do projektu Wino na Kickstarteru (na fotografii je vlevo). Nápad mi to přšel skvělý a použití Cortex M0 procesoru jako ideální co se týče poměru cena/výkon. Deska přišla v 10 měsíci, ale moje nadšení z ní pomalu vystřídalo rozčarování. I přes to, že se jedná o německý projekt, tak mi to celé přijde nehotové, nedotažené do konce – vždyť ještě v době psaní tohoto článku odkaz na webové stránce Wina, který má vést ke stažení HW dat končí na chybu 404 ( http://wino-board.com/index.php/en/?Itemid=672 ) a pod sekcí Examples jsem si představoval skutečně něco jiného, než jen obrázek ( http://wino-board.com/index.php/en/wino-board/examples ). Naštěstí jsem ale při hledání vhodné destičky pro Jirkovu meteostanici narazil na projekt Wemos.cc, konkrétně Wemos.cc D1 mini (na fotografii je vpravo).

Pokračování textu Wino nebo Wemos D1 mini – co použít raději?

YAFET – Další IoT teploměr s ESP8266

IMG_9170_webPůvodně jsem si myslel, že se mě potřeba konstrukce “internetového teploměru” vyhne, ale jeden čtenář těchto stránek mě, po svých neúspěšných pokusech zvládnout komunikaci s Thingspeak požádal, abych pro něj teploměr naprogramoval. Poštou mi poslal modul, ve kterém celá aplikace měla běžet. Modul je – bohužel – jen obyčejný ESP-01, který zrovna neoplývá vyvedenými I/O signály a taktéž chybí propojení pro opuštění stavu nízké spotřeby, takže jsem byl při psaní celkem omezený možnostmi. Přesto se mi podařilo projekt vybavit několika unikátními vlastnostmi, které jsem u obdobných konstrukcí na internetu zatím neviděl. Pokračování textu YAFET – Další IoT teploměr s ESP8266

EMW3165 – narodil se zabiják ESP8266?

emw3165V posledních pár dnech se na internetu objevily informace o novém hráči na poli levných WiFi modulů pro oblast IoT. Jedná se o řešení čínského výrobce MXCHIP, které obsahuje mikrokontrolér STM32F4 (Cortex M4 jádro), doplněný o 2MB SPI Flash a SDIO WiFi modul. Podle zatím dostupného datasheetureferenčního manuálu (obojí je přiloženo na konci článku, neboť server s referenčním manuálem má výpadky) jde o velmi zajímavou konstrukci, která vyniká nad moduly s ESP mimo jiné i tím, že některé piny jsou tolerantní k TTL 5V logice. Pokračování textu EMW3165 – narodil se zabiják ESP8266?