Filament LED a jak ho rozsvítit

IMG_8920_webNěkdy koncem roku jsem našel na ebay LED diody ve formě filamentu. Tyto modulky jsou používány v nových typech LED žárovek a mají za úkol vytvářet dojem, jako by v žárovce svítilo vláko tak, jak jsme zvyklí. Nikde jsem nenašel žádný datasheet, ale cena byla tak nízká, že jsem hned objednal 4 kusy na vyzkoušení. Zásilka dorazila včera a já chtěl hned vyzkoušet, jaké dávají světlo. Bohužel jsem ale nebyl úspěšný – prodejce uvádí, že napájecí napětí by se mělo pohybovat mezi 50-60V, modul se však odmítal při těchto napětích rozsvítit. Po shlédnutí několika videí na Youtube to vypadalo, že bude potřeba napětí větší – bohužel ale 60V byla horní dosažitelná hranice mého laboratorního zdroje. Dnes jsem si tedy přinesl malý 12V olověný akumulátor, propojil ho do série se zdrojem a výsledek se dostavil

IMG_8924_web

při cca 73V se proužek LED rozzářil. Obrázek je pořízený ve tmě, veškeré světlo dává pouze LED modul a podsvícení displeje zdroje. Podle zdroje je proud modulem 9mA, přičemž jmenovitý proud může být až 15mA.

Při pozorování světla jsem si všimnul jedné maličkosti a tou je různé barevné podání světla, které modul vydává. Pokusil jsem se tento jev nafotit jak nejlépe jsem dokázal a snad to bude patrné…

IMG_8922_web

Zatímco na jedné straně je světlo do žluta, tak na straně druhé je studeně bílé. Moduly jsem nakupoval ve verzi teplé bílé.

Zkusil jsem i měřit teplotu po nějakém čase, abych zjistil, jak moc se filament hřeje, ale teploměr ukazoval stále teplotu kolem 20-ti stupňů Celsia, což je běžná teplota v mé „pracovně“.

Celkem mě zklamala potřeba tak vysokého napájecího napětí, takže moduly pro plánovanou pracovní lampičku asi nevyužiji 🙁 …

Aktualizace 30.1.2015

Když se mi nepodařilo napoprvé filament rozsvítit, tak jsem napsal prodejci žádost o datasheet. Dnes přišla odpověď s odkazem na dokumentaci, tak sem odkaz přikládám: http://www.z-light.com.cn/d/file/product/newseries/dengsi/20140217/105lmZR39WWV5C21001.pdf

3 komentáře u „Filament LED a jak ho rozsvítit“

  1. A není to náhodou vymyšleno pro 4ks sériově zapojené a na usměrněné síťové napětí (např obyč. grejcákem) připojené?

    1. Myslím, že spíš ne – 230 * 1,41 je 324V / 4 je 81V a maximální uváděné napětí dle datasheetu pro BIN 1N je 80V (já mám BIN 1M, který má uváděné maximální napětí 75V). Hlavně jsem zjistil, že se ten filament celkem špatně chladí 🙁

Komentáře nejsou povoleny.