3dpBurner – díl II. – Nedívejte se do pracujícího laseru svým zbývajícím okem

IMG_9578_webTak dorazil objednaný laser z Číny… Po studiu webových referencí jsem využil akční slevy a objednal 1,6W silný modrý laser z Číny. Do objednávky jsem napsal, že chci evropskou vidlici na zdroji, což prodejci nějak uniklo a stejně jsem dostal špatnou – naštěstí mi to ani moc nevadí, protože celý stroj bude napájený z průmyslového zdroje a laser bude mít zvláštní vypínač kvůli bezpečnosti. Mimochodem bezpečnost je věc, kterou v tomto případě rozhodně není možné podceňovat – název článku není žert. Obecně mám respekt i k laserům mnohem menších výkonů, ale ten, co přišel mě vyděsil ještě mnohem víc…

Zboží dorazilo včetně ochranných brýlí (i když ty v původním seznamu uvedeny nebyly). Jejich kvalita sice není nic moc, ale pro začátek, než mi dojdou kvalitnější, snad postačí.

IMG_9556_web

Když jsem všechno vybalil, tak jsem hned chtěl vyzkoušet možnosti zaostřování paprsku a proto jsem udělal testovací sestavu na podlaze.

IMG_9563_web

Na fotografii vidíte pokusně zaostřený paprsek na překližku ve vzdálenosti 2m. Laser jsem nechal běžet, vzal fotoaparát a udělal tuhle fotku. Pak jsem laser vypnul, ale na překližce zůstala černá tečka. Když jsem se pořádně podíval, tak jsem objevil tohle:

IMG_9565_web

Ze vzdálenosti 2m, zaostřeno jen tak “od oka” po zhruba 15-20ti sekundách práce je materiál vypálený do hloubky 1mm, takže POZOR!!! TOHLE FAKT NENÍ HRAČKA!!!

Dalším krokem byla montáž laseru na 3dpBurner – ukázalo se ovšem, že upevňovací a vodící díry nesouhlasí s rozměrem mého chladiče. Nezbylo tedy než sednout a rychle vymodelovat pomocný držák.

IMG_9572_webIMG_9574_webIMG_9576_web

Pro ty, co budou 3dpBurner stavět – rozhodně je lepší znovu vymodelovat vozík osy X s lepším uchycením, než to takhle bastlit, jenomže já jsem měl už zbytek smontovaný a než bych to celé rozebíral a znovu napínal řemen, tak jsem se rozhodl to vyřešit takto…

No a pak jsem mohl začít s pokusy se SW aplikacemi – první a zatím jediný pokus bylo vygravírování obrázku do balzy tl. 2mm, kterou jsem doma objevil ještě ze své modelářské éry. Volba tohoto materiálu se nakonec ukázala jako ne zrovna nejšťastnější, ale to uvidíte nakonec na fotografii.

Obrázek jsem do G-kódu převedl pomocí 3dpBurner Image2Gcode…

3dpI2G

Výsledný G-kód pak odesíláme do řídícího Arduina pomocí 3dpBurner Senderu…

3dpS

Zde bych se, před prezentací výsledku, chtěl na chvíli zastavit – ta balza fakt nebyla dobrá volba. Prkénko, které jsem doma našel je hodně vyschlé, velice měkké s výrazně patrnými léty, takže laser i když jsem snížil výkon na nějakých 20-25 procent stejně materiál příliš pálil. Pro další pokusy prostě musím sehnat materiál homogení s tvrdším povrchem…

IMG_9580_crop_web

No výsledek sice není zrovna top kvalita, ale věřím, že časem vychytám práci s nastavením a volbou vhodného materiálu tak, že budu dosahovat prvotřídních výsledků. Co se týče mechaniky, tak tam zatím panuje spokojenost – stroj je tichý, pohyby plynulé a mechanické vůle nejsou patrné…

15 komentářů u „3dpBurner – díl II. – Nedívejte se do pracujícího laseru svým zbývajícím okem“

  1. Ahoj, koukám, že máš sestaveno, já mám 3dpBurner ve fáci shánění dílů, nechceš se podělit o to jaký máš laser, odkud a popřípadě na kolik tě vyšel? Celkem věřím odkud si objednám tu diodu.
    Myslím si, že je to dobrá hračka, ale asi si to přidělám na 3D tiskárnu a budu ovládat větrákem než stavět další heblátko

    1. Ahoj. Chystám další článek o použitých komponentách a zkušenostech… Snad bude během pár dní hotový, takže ještě vydrž 🙂 …

  2. Vypadá to parádně! Je mi třináct a mám doma také stejnou 3D tiskárnu jako Vy. Myslíte zvládl bych to postavit? (zvládl jsem 3D tiskárnu) A jde to použít i na řezání nějaké překližky? Těším se na článek kde, jak jste výše zmínil, popíšete použité díly.

    1. Ahoj Štěpáne,
      pokud jsi zvládl postavit tiskárnu, tak tohle zvládneš taky (mimochodem to Ti tedy gratuluji ke stavbě tiskárny – slušný výkon…). Velký problém ale je obslužný software – gravírování není tak rozšířené, jako 3D tisk, takže programy jsou zatím hodně surové. To je taky mimochodem jeden z důvodů, proč se ten slíbený článek opožďuje, protože stále pracuji na SW části. Jo a taky jsem dnes objednal různé druhy překližky na pokusy (chtěl bych k vánocům udělat pro děti jmenovky na dárky), takže zatím nemůžu říct, jestli to nějakou překližku přeřízne, ale pokusy zrovna teď (vyfoceno před asi 5-ti minutami) vypadají takhle…

      1. Děkuji za odpověd a objasnění toho jak to je. Jinak na kolik vás celá gravírka/řezačka vyšla? Já sem projížděl čínské obchody a zjistil jsem že by to mohlo být něco okolo 6000 Kč

        1. Tolik to určitě nebylo. Motory jsou z JRC tuším po 280,- Kč, laser stál 109 dolarů, Arduino a CNC shield stálo dohromady asi 14 dolarů. Zbytek jsou stokorunové položky…

  3. Byl by jste ochotný poradit?
    Mám mini CNC kde funkční rozměr je x250 x y350 x z100 mm.
    Bylo by složité udělat aby bylo možno použít i laser a případně i 3D tisk?
    Používám Mach3

    1. 3D tisk, laserové gravírování i CNC, alespoň dle mých zkušeností, všechny pracují s G-kódem. Neznám moc Mach3, ale vždycky jsem si myslel, že to je paralelní rozhraní pro řízení výkonových částí CNC a vyžaduje nějaký druh realtime operačního systému s aplikací, která interpretuje G-kód a řídí motory (v amatérských podmínkách se na interpretaci G-kódů používá Arduino, které řídí krokové motory). Pokud to tak je, tak úpravy pro Laser se budou týkat návrhu výkonové elektroniky, která bude interpretovat G-kód pro řízení rychlosti vřetena na PWM výstup pro řízení výkonu laseru. Pro 3D tisk to ovšem bude složitější – do hry vstupují PID regulátory topení pro vyhřívanou podložku a pro extruder (s odpovídajícími teploměry), dále pak řízení pohonu extruderu a řízení chladícího ventilátoru. Víc si bez podrobné znalosti toho, co máte doma netroufnu navrhnout…

      1. Ahoj. řeším přesně co pán výše. Můžu se zeptat, jaký jsi tam použil odpor?

        1. Ahoj. Použil jsem 4k7 odpor, ale netuším, jestli to nezávisí na elektronice k laseru, takže zapínat opatrně (s brýlemi…).

Komentáře nejsou povoleny.